Geçmiş Dönemlerde Yarışanlar

Onat TELKENAR
1998 Kadıköy Doğumluyum. İstanbul Haliç Üniversitesi Halkla İlişkiler Tanıtım bölümü 2’nci sınıf öğrencisiyim. 6 yaşımdan beri çeşitli branşlarda spor yaptım. Otomobil sporlarına olan tutkum 2007 yılında GoKart ‘Petrol Ofisi 25 Küçük Adam’ projesiyle başladı. Sezonu 3’ncü bitirdim. Ve bugüne kadar kartingin çeşitli dallarında mücadele ederken, işin mutfağında yetişme şansı yakaladım ve Türkiye Karting şampiyonasında yarışmaya başladım. Otomobil Sporları haricinde fit ve sportif bir yapıyı kaybetmemek ve spordan uzak kalmamak için yaz aylarında KiteBoard aynı zamanda bu su sporunun eğitmenliğinide yapıyorum. Geçen yıl düzenlenen ‘FIAT-PETLAS-TOSFED Yıldızını Arıyor’ projesi, hem hayallerimi süsleyen, ulaşılması zor bir imkân kapısı, hem de bizlerin yeteneğini, bu spora olan aşkını, sevgisini gösterebileceği ve ileride hizmet edebileceği bir sektörün de kapılarını açmış oldu. İlk kez, kapalı teker bir yarış aracında bu tecrübeyi tatmış ve verilen imkânı en iyi şekilde değerlendirmiş olmak, anlatılacak bir duygu değil, yaşamak lazım. Teşekkürler TOSFED.

Emre ŞENTÜRK
TYA ile motorsporlarına kendimi sıfırdan başlamış gibi hissettim. Bambaşka bir tecrübe ve atmosfer yaşadım. Herkesin şansının eşit olduğu ve yeteneğin ön plana çıktığı bir mücadele oldu. Elemeleri geçtikten sonra 4 farklı formatta 4 yarışa katıldım. Hepsi birbirinden zorlu ve farklıydı. Benim için çok heyecanlı geçen ve büyük tecrübeler kazandığım bir 4 yarış oldu. 4 yarış sonunda TYA’yı 2. olarak tamamladım. 2018’de TOSFED desteği ile Fiat Egea Gençler Kupasında mücadele etme şansı yakaladım. TYA motorsporlarını seven ve yeteneğine güvenen her gencin katılması gereken bir organizasyon. Teşekkürler TOSFED .

 

Mert KAYA

2016 yılında Tosfed Yıldızını Arıyor projesi duyurulduğu zaman büyük ses çıkartmıştı. Benimle birlikte yarışmak isteyen birçok arkadaşım hiç düşünmeden başvurdu ve eleme zamanını beklemeye başladık. Kayıt listeleri açıklandı, eleme günü geldi çattı. O hafta yeteneğini göstermek için onca insan Izmit Körfez Pistine geldi. Artık hep merak ettiğim “neredeyim” sorusunun cevabını alabilecektim. Çünkü daha önce hiç yarışmamış, bir rekabetin içine girmemiştim, ne kadar hızlı olduğumu bilmiyordum. Sıram geldi, piste çıktım ve iki zaman turumda da kuka devirip pite girdim. Süreye eklenen cezaya rağmen ilk elemeyi geçip ikinci elemeye katılmaya hak kazandım. Ikinci eleme birkaç ay sonra Izmir Ülkü pistinde yapıldı. Bu sefer ilk elemeye kıyasla daha uzun olan, ufak farklar hariç Şampiyonlar Şampiyonasında kullanılan parkurda sürüş yapacaktık. Pisti tanıtmak ve sorularımıza cevap vermek için Burak Çukurova, Murat Bostancı, Orhan Avcıoğlu ve Yiğit Timur’da mentorlarımız olarak oradaydı. Benim olduğum gruba hocalık eden isim Murat Bostancı’ydı. Iki gün yapılacak olan elemenin ilk günü teker teker Murat abinin yanında oturup pisti turladık, bildiklerini ve tavsiyelerini aktardı. Ertesi gün direksiyon başına geçme sırası bizdeydi. Ikinci elemede de iyi bir süre yaptım ve artık 4 yarış yarışmaya hak kazanan 12 kişi içindeydim. Elbette yarışmak için bazı ekipmanlar gerekliydi ve TOSFED tüm bunları bize sağladı. Pazar günü ilk yarışımızı tulum içinde yarış ayakkabıları ve eldivenleriyle gerçekleştirdik ve her biri ayrı şenlik olacak olan dört yarış haftasının ilki böyle son buldu. Geçen 4 yarışlık serüven boyunca yeni dostluklar edindim. Pistte rakiptik ancak gün sonunda hepimiz aynı masanın etrafındaydık. Son yarışta tekrar Fiat Egea yarış otomobillerimize bindik ve 2017 yılı Tosfed Yıldızını Arıyor projesi Onat’ın birinciliği, Emre’nin ikinciliği ve benim üçüncülüğümle sonlandı. Tam herşey bitti mi diye üzülürken Tosfed ve Fiat bizleri yine ilki yapılacak olan Fiat Egea Gençler Ralli Kupasında yarıştırmaya karar verdi. Günün sonunda herkes mutluydu.

Hiç vakit kaybetmeden Fiat Motorsporları ekibi ile Egea Gençler Kupasının ve bizim ilk yarışımız için hazırlanmaya başladık. Körfez Pistinde iki günlük bir eğitim aldık. Not sistemini ve genel kuralları öğrendik. Kura çekip yarışacağımız otomobilleri seçtik, koltuğuna oturup tanışmak icin pistte turladık ve Ege Rallisi öncesinde yapılacak testte buluşmak üzere vedalaştık. Testte ise Yiğit ve Fatih abiyi hem dışardan izledik hemde yan koltukta Egea’nın ne kadar kabiliyetli olduğunu görmüş olduk ve sonunda yarış haftası geldi. Start aldığımız ilk etap seyirci etabıydı ve konum olarak Çeşme Marina belirlenmişti. O gün yaşanılanları asla unutamam. Haftasonu  yaşadıklarımızı ise tecrübe etmek dışında hiçbir şekilde öğrenemezdik Tunahan ile.

Ege Rallisini Yeşil Bursa takip etti, mıcır dolu öylesine kırıcı etaplarda yarıştık ki ilk etapta altı yedi civarında otomobil yolda kalırken, yarış sonunda start alan 60 otomobil içinde yalnızca 19’umuz finiş görebildi.

Bursa’dan sonra iki Pist yarışında rekabet devam etti. Körfez Pistinde süren mücadelede ilk defa pist yarışı yapma fırsatım oldu. Normalde Türkiye Pist Şampiyonasında gördüklerim karşısında çok bir beklentim yokken biz piste çıktığımızda 15 tür boyunca heyecanın kesilmediği tampon tampon bir mücadele yaşadık ve sonra söylenenlere göre son zamanlarda Türkiyedeki en iyi pist yarışını gerçekleştirmiştik. Bunları duymak elbette mutlu edici ama herşeyden önce biz oldukça tatmin olmuş şekilde evlerimize dönmüştük.

1 ay sonra sıra Istanbul Rallisindeydi. Ilk defa toprak zemine çıkacaktık. Burada sürüşüme çok şeyler kattığımı düşünüyorum çünkü girdiğimiz etaplar daha önce gittiğim hiçbir yere benzemiyordu. Etap dışında ise asfaltta toprak lastikleri ile sürmek benim için yepyeni bir deneyimdi. Yarış bittiğinde ise heyecanla şampiyonanın son yarışını beklemeye başladık.

Ve 1 ay sonra Kocaeli Rallisindeydik. Bu yarış artık her birimiz için dönüm noktasıydı, Egea’ya alışmıştık ve toprak zemine de aşinaydık. Her etap sonunda sıralama değişen bu yarışta da kıyasıya mücadele ettik ve pazar günü podyuma çıkarak son yarışımızda da finiş gördük.

Egeamızı kapalı parka  park edip bırakırken içimde bir buruk hüzün vardı. Tek bir yarışa girmeyi hayal bile edemezken bir sezon pist, bir sezonda ralli şampiyonasında yarıştım. Bütün bu imkansızlıklar içinde hem Tosfed hemde Fiat Motorsporları elimden tuttu ve hayatımı çok ciddi şekilde yönlendirdi.  Takımda bulunduğum süre içinde yalnızca otomobil sürmeyi değil hayat hakkında da birçok şey öğrendim. Bunun için projeyi başlatma kararı alan başta Serkan Yazıcı olmak üzere federasyonda görev alan tüm insanlara ve bu projeyi gerçekleştirmesinde Tosfed’in yanında olan önce takım direktörümüz Koray Kafkas’a ve bütün Fiat Motorspoları ailesi teşekkürü borç bilirim. Umarım Tosfed Yıldızını Arıyor projesi hiçbir zaman son bulmaz ve benim gibi imkanı olmayan ama kendini göstermek isteyen genç arkadaşlar motorsporlarına girme fırsatını yakalar.