Geçmiş Dönemlerde Yarışanlar

Su YÜKSEL
1993 Kütahya doğumlu, evli ve bir çocuk annesiyim. Asıl mesleğim müzik öğretmenliği ve ayrıca İzmir’de restoran işletmekteyim. Çocukluğumdan beri birçok branşta profesyonel spor yaptım. Motorsporlarına 2010 yılında motosiklet yarışları ile başladım. 2015 yılına kadar Türkiye şampiyonluğu dahil bir çok derece elde ettim. Gözüm her zaman otomobil sporlarında idi ancak, hem maddi hem manevi anlamda yeterli desteği bulamadığım için maalesef otomobil sporu ile tanışmam uzun sürdü.

2017 yılında ilk kez düzenlenen TOSFED Yıldızını Arıyor projesini duyduğumda “İşte aradığım fırsat” dedim ve hemen kayıt yaptırdım. Tabi bekleme kısmı sanırım en zoruydu. Eleme günü geldiğinde, çok büyük bir organizasyonun içinde olduğumu anladım. Kendimi gerçek bir yarış pilotu gibi hissettim. Tüm görevliler ve teknik ekip bizleri en ileriye taşımak için her zaman ellerinden gelenin en iyisini yapmak için çabaladı. Nihayetinde finale kalmayı başardım ve sezonda 10 erkek sporcu ile tek kadın sporcu olarak mücadele ettim. Bu benim otomobil sporlarına olan aşkımı, hayallerimi daha çok besledi.

Ardından 2019 yılında yeniden TOSFED Yıldızını Arıyor projesine katıldım ve yine finale kalıp katıldığım yarışlarda elde ettiğim puanlar neticesinde 2019 yılını Kadınlar Birincisi olarak tamamladım. 2020 yılında Türkiye Ralli Şampiyonası’nda yarışmayı beklerken tüm dünyada yaşanan pandemi dolayısıyla maalesef hayallerim suya düştü. Ancak 2021 yılının başında gelen bir telefon ile 2021 yılı Shell Helix 2022 Türkiye Ralli Şampiyonası’nda TOSFED ve FIAT sponsorluğunda yarışacağımı öğrendim o an hayatımda yaşadığım en özel anlardan birisiydi. Günlerce heyecandan uyuyamadım. Test için körfez pistine çağrıldım. TOSFED Yıldızını Arıyor projesinde kullandığım otomobilin içine yeniden oturduğumda hislerim bu sefer çok baştaydı ve kendimi o otomobilin içine çok ait hissettim. Benim için sezonun ilk yarışı olan Hitit Rallisi’nde talihsiz bir kaza geçirdim bu benim için oldukça üzücüydü ne yapacağımı bilmiyordum, çok korkmuştum. Ancak federasyonumuz ve FIAT ekibimiz beni çok destekledi ve bir sonraki yarışa aracımı yeniden kusursuz olarak hazırladı. Sezonun kalan 3 rallisine katılarak, kadınlar klasmanında bir kez üçüncülük ve 2 kez de birincilik elde ettim. Otomobil sporlarında gelebilecek en iyi nokta olan ralli branşında yarışmak hayatımın en özel ve en büyük tecrübesiydi. Her anlamda desteklenmek, arkamda çok büyük bir ekibin olduğunu bilmek mutluluk vericiydi bu ailenin bir parçası olabildiğim için gururluyum. Motor sporları için çok değerli, çok önemli kişiler ile tanıştım.

TOSFED Yıldızını Arıyor projesi otomobil sporlarına gönül vermiş gençler için çok büyük bir fırsattır. Bu projeyi hayata geçirip beni ve birçok genç sürücüyü desteklediği için Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’na, FIAT ve Petlas’a çok teşekkür ederim.

Akın Can KİPER
1995 İstanbul doğumluyum. Motorsporlarına 2010 yılında bu işin ana okulu olan karting ile başladım. Çesitli Pist ve karting yarışlarında start aldım ve Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu öncülüğünde Fiat Türkiye ve Petlas sponsorluğunda organize edilen Tosfed Yıldızını Arıyor Projesinde birinci olarak çocukluk hayalim olan Ralli branşı ile tanıştım. Oldukça yeni tecrübeler edindiğim bu sezonu güzel dereceler ile bitirerek bu projenin genç pilotlara imkan tanıyarak neler yapabileceğini göstermiş olduğumu düşünüyorum.3’ cü senemde kazandığım bu projeye herkesin katılmasını tavsiye ediyorum. Bizim gibi genç pilotlara inanan destekleyen ve bizlere bu imkani sunan Tosfed ‘e Fiat Türkiye’ye ve Petlas’a çok teşekkürler….

 Kaan SARPKAYA
Bana göre otomobil sporları bir insanın hayatında tecrübe edebileceği en heyecan verici sporlardan birisi. Hem içinde otomobil olduğu için çok hayatın içinde hem de sürekli kendinizi performansınızın ve hızınınız sınırlarında zorladığınız için bir o kadar sıra dışı. Bizim gibi insanlar için ise bir spor ve aktivitenin ötesinde bir tutkudur. Küçük yaşlarımdan itibaren ben de birçok çocuk gibi yarışlara ve spor arabalara ilgiliydim. Bu ilgimin farkına ilk defa aktif olarak yarış oyunları oynamaya başladığım zaman vardım. Zamanla içimdeki istek ve hissiyatında etkisiyle kendi harçlıklarım ile kurduğum basit simülatörler üzerinden yarışmaya ve sporu öğrenmeye başladım. Okul sonrasında simülatörde geçirdiğim bu süre boyunca aklımda yalnızca bir düşünce vardı. Eğer bir gün bir yarış aracına bir turluğuna oturma fırsatım olursa o turdan maksimumu çıkartmak ve nasıl süreceğimi bilmek istiyordum.

2018 yılında karşıma TOSFED Yıldızını Arıyor yarışması çıkınca artık kendimi gösterme zamanının geldiğini fark ettim. Ehliyetini henüz yeni almış hayatında daha öncesinde hiç gerçek yarış aracı tecrübesi olmayan bir aday olarak yarışmaya katıldım ve elemeleri geçtim. 2018 yılında TOSFED Yıldızını Arıyor projesi sayesinde TOSFED Körfez Yarış pistinde 4 yarışa katıldım. Bu dört yarıştaki derecelerim neticesinde 2019 yılında Fiat Motor Sporları takımında TOSFED ve Fiat desteği ile Türkiye Ralli Şampiyonası yarışlarına katılarak motor sporları deneyimimi bir adım öteye taşıma ve ralli sporunu Türkiye’nin en iyi takımlarından birinin çatısı altında öğrenme fırsatı yakaladım.

TOSFED Yıldızını Arıyor projesinden sonra motor sporları her an hayatımın içinde kaldı. Özel bir yarış takımının yönetim kadrosunda rol aldım. Motor sporları ve simülasyon sistemleri üzerine hizmet veren bir şirket kurdum ve aktif olarak burada çalışmaktayım. 2022 sezonunda yeni takımım ve değerli sponsorlarımın desteği ile Türkiye Ralli Şampiyonası’na 3 yıl aranın ardından geri döneceğim ve Avrupa Ralli Kupası Şampiyonası’nda ülkemi temsil edeceğim.

Bu satırları okuyan herkese vermek istediğim yegâne tavsiyeler hayallerinizin peşinden koşmayı bir alışkanlık haline getirmeniz ve fırsat geldiği anda değerlendirebilmek için her zaman mümkün olduğu kadar hazır olmanızdır. Yarışma fırsatı benim karşıma bir anda çıktı. Ancak biliyorum ki geçmişte verdiğim tüm emeklerin o fırsatı değerlendirmek adına büyük bir katkısı var. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu ve bu projeyi hayata geçirmek adına emek veren bütün paydaşları tarafından düzenlenen TOSFED Yıldızını Arıyor hepiniz için çok büyük bir fırsat. Motor sporlarında bir şansa sahip olmak için bu fırsatı kaçırmamanızı dilerim!

Onat TELKENAR
1998 Kadıköy Doğumluyum. İstanbul Haliç Üniversitesi Halkla İlişkiler Tanıtım bölümü 2’nci sınıf öğrencisiyim. 6 yaşımdan beri çeşitli branşlarda spor yaptım. Otomobil sporlarına olan tutkum 2007 yılında GoKart ‘Petrol Ofisi 25 Küçük Adam’ projesiyle başladı. Sezonu 3’ncü bitirdim. Ve bugüne kadar kartingin çeşitli dallarında mücadele ederken, işin mutfağında yetişme şansı yakaladım ve Türkiye Karting şampiyonasında yarışmaya başladım. Otomobil Sporları haricinde fit ve sportif bir yapıyı kaybetmemek ve spordan uzak kalmamak için yaz aylarında KiteBoard aynı zamanda bu su sporunun eğitmenliğinide yapıyorum. Geçen yıl düzenlenen ‘FIAT-PETLAS-TOSFED Yıldızını Arıyor’ projesi, hem hayallerimi süsleyen, ulaşılması zor bir imkân kapısı, hem de bizlerin yeteneğini, bu spora olan aşkını, sevgisini gösterebileceği ve ileride hizmet edebileceği bir sektörün de kapılarını açmış oldu. İlk kez, kapalı teker bir yarış aracında bu tecrübeyi tatmış ve verilen imkânı en iyi şekilde değerlendirmiş olmak, anlatılacak bir duygu değil, yaşamak lazım. Teşekkürler TOSFED.

Emre ŞENTÜRK
TYA ile motorsporlarına kendimi sıfırdan başlamış gibi hissettim. Bambaşka bir tecrübe ve atmosfer yaşadım. Herkesin şansının eşit olduğu ve yeteneğin ön plana çıktığı bir mücadele oldu. Elemeleri geçtikten sonra 4 farklı formatta 4 yarışa katıldım. Hepsi birbirinden zorlu ve farklıydı. Benim için çok heyecanlı geçen ve büyük tecrübeler kazandığım bir 4 yarış oldu. 4 yarış sonunda TYA’yı 2. olarak tamamladım. 2018’de TOSFED desteği ile Fiat Egea Gençler Kupasında mücadele etme şansı yakaladım. TYA motorsporlarını seven ve yeteneğine güvenen her gencin katılması gereken bir organizasyon. Teşekkürler TOSFED .

Mert KAYA
2016 yılında Tosfed Yıldızını Arıyor projesi duyurulduğu zaman büyük ses çıkartmıştı. Benimle birlikte yarışmak isteyen birçok arkadaşım hiç düşünmeden başvurdu ve eleme zamanını beklemeye başladık. Kayıt listeleri açıklandı, eleme günü geldi çattı. O hafta yeteneğini göstermek için onca insan Izmit Körfez Pistine geldi. Artık hep merak ettiğim “neredeyim” sorusunun cevabını alabilecektim. Çünkü daha önce hiç yarışmamış, bir rekabetin içine girmemiştim, ne kadar hızlı olduğumu bilmiyordum. Sıram geldi, piste çıktım ve iki zaman turumda da kuka devirip pite girdim. Süreye eklenen cezaya rağmen ilk elemeyi geçip ikinci elemeye katılmaya hak kazandım. Ikinci eleme birkaç ay sonra Izmir Ülkü pistinde yapıldı. Bu sefer ilk elemeye kıyasla daha uzun olan, ufak farklar hariç Şampiyonlar Şampiyonasında kullanılan parkurda sürüş yapacaktık. Pisti tanıtmak ve sorularımıza cevap vermek için Burak Çukurova, Murat Bostancı, Orhan Avcıoğlu ve Yiğit Timur’da mentorlarımız olarak oradaydı. Benim olduğum gruba hocalık eden isim Murat Bostancı’ydı. Iki gün yapılacak olan elemenin ilk günü teker teker Murat abinin yanında oturup pisti turladık, bildiklerini ve tavsiyelerini aktardı. Ertesi gün direksiyon başına geçme sırası bizdeydi. Ikinci elemede de iyi bir süre yaptım ve artık 4 yarış yarışmaya hak kazanan 12 kişi içindeydim. Elbette yarışmak için bazı ekipmanlar gerekliydi ve TOSFED tüm bunları bize sağladı. Pazar günü ilk yarışımızı tulum içinde yarış ayakkabıları ve eldivenleriyle gerçekleştirdik ve her biri ayrı şenlik olacak olan dört yarış haftasının ilki böyle son buldu. Geçen 4 yarışlık serüven boyunca yeni dostluklar edindim. Pistte rakiptik ancak gün sonunda hepimiz aynı masanın etrafındaydık. Son yarışta tekrar Fiat Egea yarış otomobillerimize bindik ve 2017 yılı Tosfed Yıldızını Arıyor projesi Onat’ın birinciliği, Emre’nin ikinciliği ve benim üçüncülüğümle sonlandı. Tam herşey bitti mi diye üzülürken Tosfed ve Fiat bizleri yine ilki yapılacak olan Fiat Egea Gençler Ralli Kupasında yarıştırmaya karar verdi. Günün sonunda herkes mutluydu.

Hiç vakit kaybetmeden Fiat Motorsporları ekibi ile Egea Gençler Kupasının ve bizim ilk yarışımız için hazırlanmaya başladık. Körfez Pistinde iki günlük bir eğitim aldık. Not sistemini ve genel kuralları öğrendik. Kura çekip yarışacağımız otomobilleri seçtik, koltuğuna oturup tanışmak icin pistte turladık ve Ege Rallisi öncesinde yapılacak testte buluşmak üzere vedalaştık. Testte ise Yiğit ve Fatih abiyi hem dışardan izledik hemde yan koltukta Egea’nın ne kadar kabiliyetli olduğunu görmüş olduk ve sonunda yarış haftası geldi. Start aldığımız ilk etap seyirci etabıydı ve konum olarak Çeşme Marina belirlenmişti. O gün yaşanılanları asla unutamam. Haftasonu  yaşadıklarımızı ise tecrübe etmek dışında hiçbir şekilde öğrenemezdik Tunahan ile.

Ege Rallisini Yeşil Bursa takip etti, mıcır dolu öylesine kırıcı etaplarda yarıştık ki ilk etapta altı yedi civarında otomobil yolda kalırken, yarış sonunda start alan 60 otomobil içinde yalnızca 19’umuz finiş görebildi.

Bursa’dan sonra iki Pist yarışında rekabet devam etti. Körfez Pistinde süren mücadelede ilk defa pist yarışı yapma fırsatım oldu. Normalde Türkiye Pist Şampiyonasında gördüklerim karşısında çok bir beklentim yokken biz piste çıktığımızda 15 tür boyunca heyecanın kesilmediği tampon tampon bir mücadele yaşadık ve sonra söylenenlere göre son zamanlarda Türkiyedeki en iyi pist yarışını gerçekleştirmiştik. Bunları duymak elbette mutlu edici ama herşeyden önce biz oldukça tatmin olmuş şekilde evlerimize dönmüştük.

1 ay sonra sıra Istanbul Rallisindeydi. Ilk defa toprak zemine çıkacaktık. Burada sürüşüme çok şeyler kattığımı düşünüyorum çünkü girdiğimiz etaplar daha önce gittiğim hiçbir yere benzemiyordu. Etap dışında ise asfaltta toprak lastikleri ile sürmek benim için yepyeni bir deneyimdi. Yarış bittiğinde ise heyecanla şampiyonanın son yarışını beklemeye başladık.

Ve 1 ay sonra Kocaeli Rallisindeydik. Bu yarış artık her birimiz için dönüm noktasıydı, Egea’ya alışmıştık ve toprak zemine de aşinaydık. Her etap sonunda sıralama değişen bu yarışta da kıyasıya mücadele ettik ve pazar günü podyuma çıkarak son yarışımızda da finiş gördük.

Egeamızı kapalı parka  park edip bırakırken içimde bir buruk hüzün vardı. Tek bir yarışa girmeyi hayal bile edemezken bir sezon pist, bir sezonda ralli şampiyonasında yarıştım. Bütün bu imkansızlıklar içinde hem Tosfed hemde Fiat Motorsporları elimden tuttu ve hayatımı çok ciddi şekilde yönlendirdi.  Takımda bulunduğum süre içinde yalnızca otomobil sürmeyi değil hayat hakkında da birçok şey öğrendim. Bunun için projeyi başlatma kararı alan başta Serkan Yazıcı olmak üzere federasyonda görev alan tüm insanlara ve bu projeyi gerçekleştirmesinde Tosfed’in yanında olan önce takım direktörümüz Koray Kafkas’a ve bütün Fiat Motorspoları ailesi teşekkürü borç bilirim. Umarım Tosfed Yıldızını Arıyor projesi hiçbir zaman son bulmaz ve benim gibi imkanı olmayan ama kendini göstermek isteyen genç arkadaşlar motorsporlarına girme fırsatını yakalar.